Dr. Mehmet Sürmeli'nin kişisel web sitesine hoşgeldiniz.

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Kur'an ı Nasıl Okumalıyız ve Nasıl Anlamalıyız

 

Kur'an ı Nasıl Okumalıyız ve Nasıl Anlamalıyız?

Mehmet Sürmeli Hocamızın Kur'an ı Nasıl Okumalıyız ve Nasıl Anlamalıyız? konulu sesli sohbet videoları siz sevgili ziyaretçilerimizin istifadesine sunulmustur. İlginiz için teşekkürler eder hayırlı istifadeler dileriz. İşte sohbet içeriği ile ilgili bir kaç ipucu:

 

Devamını oku...

MUHAMMED SURESİ’NİN 19. AYETİNİN İÇERDİĞİ SÖZCÜK VE KAVRAMLAR 6. KISIM - MURAKABE VE BASİRET

MUHAMMED SURESİ’NİN 19. AYETİNİN İÇERDİĞİ SÖZCÜK VE KAVRAMLAR 6. KISIM - MURAKABE BVE BASİRET5- MURAKABE

Murakabe kavramı Kur’an-ı Kerim’de kelime olarak kullanılmamaktadır. Fakat mana olarak murakabeyi içerisinde taşıyan bir çok ayet de vardır.

Tefsirini yapmaya çalıştığımız Muhammed Suresi’nin on dokuzuncu ayetinde de “murakabe” kavramı kelime olarak geçmemektedir. Ayette biz; “...Allah, dönüp dolaşacağınız yeri ve varıp duracağınız yeri bilir.1

Devamını oku...

Kafirlerin salih ameli yoktur

"Kafirlerin Salih ameli yoktur." konulu video kaydını "Kur'an Dersleri" bölümünde faydalanmanız için dikkatlerinize sunuyoruz:

Devamını oku...

Hz. Peygamber (S.A.V) Efendimizin Kur'an Ahlakı

Mevlid Kandili münasebetiyle gerçekleştirilen ve Dr. Mehmet Sürmeli hocamız tarafından sunulan "Hz. Peygamber (S.A.V) Efendimizin Kur'an Ahlakı" konulu sohbetHz. Peygamber (S.A.V) Efendimizin Kur'an Ahlakı


Mevlid Kandili münasebetiyle gerçekleştirilen ve Dr. Mehmet Sürmeli hocamız tarafından sunulan "Hz. Peygamber (S.A.V) Efendimizin Kur'an Ahlakı" konulu sohbet kayıtlkarını iki bölüm halinde sunuyoruz:

Devamını oku...

MUHAMMED SURESİ’NİN 19. AYETİNİN İÇERDİĞİ SÖZCÜK VE KAVRAMLAR 5. KISIM - MUHASEBE

MUHAMMED SURESİ’NİN 19. AYETİNİN İÇERDİĞİ SÖZCÜK VE KAVRAMLAR 4. KISIM - MUHASEBE4- MUHASEBE

Muhammed Suresi’nin 19. ayetinde gözüken temel kavramlardan biri de muhasebedir. “Allah’ın (c.), kulunun her şeyini bildiğini” belirtmesinde şu mesaj vardır: Madem ki Allah insanların her şeyine vâkıf; bu durumda insana düşen görev, kendini her an muhasebeye çekmek ve manevi yönden kârını zararını iyi hesaplamaktadır.

Tasavvuf yoluna giren kişinin kendisini hesaba çekmesi anlamına gelen muhasebeyi, murakabe kavramından ayrı olarak ele almak konunun eksik anlaşılmasına sebep olur.

Devamını oku...

MUHAMMED SURESİ’NİN 19. AYETİNİN İÇERDİĞİ SÖZCÜK VE KAVRAMLAR 4. KISIM

3-GÜNAH

İnsan, özgür olarak yaratılmış bir varlıktır. Ne melekler gibi sadece hayır işleme üzerine yaratılmış, ne de hayvanlar gibi iç güdüleriyle hareket eden iradesiz yaratıktır. Özgürlüğünü güzel olan şeylerden yana kullanmak suretiyle Allah katında değerli bir konum kazandığı gibi, kötü olan şeylerden yana kullanmak suretiyle hayvanlardan bile aşağı bir seviyeye de düşebilir. İki taraftan birini tercih etmek insanın kendi elindedir. Herhangi bir etkenin tesiri altında kalmak suretiyle günah işleyecek olursa istiğfar ve tevbenin bir arınma yolu olduğunu bundan önceki bölümde açıkladık.

Devamını oku...

Hz. Ömer'in Kur'an Anlayışı

Hz. Ömer'in Kur'an anlayışı

 

Adalet timsali olan, hem yaşadığı döneme hem de daha sonraki dönemlere adını silinmez harflerle yazdırmış olan Hazreti Ömer'in Kur'an anlayışı üzerine  Sevgili Hocamız Dr. Mehmet Sürmeli' nin yapmış olduğu sunum videolarını istifadenize sunuyoruz. İlginiz için teşekkürler eder, hayırlı  ve faydalı seyirler dileriz.

Devamını oku...

MUHAMMED SURESİ’NİN 19. AYETİNİN İÇERDİĞİ SÖZCÜK VE KAVRAMLAR 3. KISIM

2- İSTİĞFAR

İnsan, kendisini kuşatan ve olumsuz yönde değiştirmeye çalışan nefis, şeytan, heva, kötü arkadaş, manevi açıdan kirlenmiş ortam, ahlaki yönden kişiyi dejenere eden medyatik kurumlar ve çirkinleşmiş siyasetin etkisinde kalmak suretiyle yaratılış amacına hiç de uygun olmayan işler yapabilmektedir. Böyle bir kirlenmenin olumsuz sonuçlarının, “şerefli varlık” olan insanda huy ve karakter hâline gelmesi muhtemeldir. Kötülüklerin kişilerde doğallaşmaması için sürekli olarak onlardan arınmak gerekir. İslam’da bu arınma yolu “istiğfar ve tevbe” ile gerçekleşir.

Devamını oku...

Sayfa 5 / 8

BURADASINIZ Anasayfa