Dr. Mehmet Sürmeli'nin kişisel web sitesine hoşgeldiniz.

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Allah yolunda İnfak ve Cihad

ALLAH YOLUNDA HARCAMADA BULUNMAZ VE CİHAD ETMEZSENİZ NE İLE CENNETE GİRECEKSİNİZ?

Kur’an-ı Kerim’in mutlak anlamda ana konusu Allah Teala’dır. Ayetlerin nüzul sürecinde veya kıyamete kadarki sonrasında “O’nu hakkıyla takdir edemeyenlere” Yüce Allah kendisini tanıtmıştır. Bu tanıtmadaki amaç; şirkin özünü oluşturan atıl, insanların ve evrenin gidişatına müdahil olmayan, yaratıp istirahata çekilen, otoritesini insanla paylaşabilen, tümel olayları bilse de tikel ve tekil hadiseleri bilemeyen “uzak ilah” anlayışını yıkmaktır. Bu kötü anlayışı yok edebilmek için Kur’an-ı Kerim, Mekke döneminin on üç yıllık sürecinde konu olarak “Allah’ın yaratma ve emretmede tekliğini” ele almıştır.

Devamını oku...

Kelime-i Tevhid'in Şartları

KELİME-İ TEVHİDİN ŞARTLARI

Kur’an-ı Kerim tağut kelimesini Allah’a karşı gelen, onun kullarının hakimi ve maliki olduğunu iddia eden ve kendilerine kul olmaya zorlayanlar için kullanır. Hakka, hakikate ve imana karşı gelen Allah’ın kulları içi çizdiği şer’i sınırları reddeden her şey tağuttur.1 Tağutluk üç derecede tecelli eder:

1-Eğer bir kimse kendisinin Allah’ın kulu olduğunu kabul eder fakat pratikte onun emirlerinin aksini yaparsa buna fasık denir.

2-Bir kimse Allah ile irtibatını koparır ve başka birine bağlanırsa o zaman kafir olur.

Devamını oku...

Dr. Mehmet SÜRMELİ’ nin HACI HASAN EFENDİ(k.s)’ nin davet ve tebliğ metodu ile ilgili röportajı

dr mehmet surmeli ve haci hasan efendi roportajiDr. Mehmet SÜRMELİ’ nin HACI HASAN EFENDİ(k.s)’ nin davet ve tebliğ metodu ile ilgili röportajı

Soru :Yahyalılı Hacı Hasan Efendi(k.s)’nin davetini genel hatlarıyla değerlendirir misiniz?

Cevap :İman konusundan sonra en çok emir tekrarının yapıldığı ayetler cihat ibadetiyle ilgili ayetlerdir. Cihadın türleri olan, davet, tebliğ, emr-i bil maruf, nehy-i anil münker ve mukateleyle ilgili yaklaşık altı yüze yakın ayet vardır.

Devamını oku...

Eğitimci - Yazar Dr. Mehmet Sürmeli ile Söyleşi

Dr mehmet surmeli ile roportajMahmut BIYIKLI: İnsanlara bir kalpleri olduğunu, gözü yaşlı olmak gerektiğini, kalplerinin farklarına varmaları gerektiğini hatırlatan gönül ustalarının toplum için önemi nedir?

Mehmet SÜRMELİ: “Allah dostlarının anıldığı yere rahmet-i ilahi iner” Hadis-i şerifince dergimizin bu sayısının merhum Hacı Hasan Efendi’yi özel olarak anma vesilesiyle daha da bereketli olacağını umuyor ve onu bir kez daha hürmetle anıyorum.

Merhum Hacı Hasan Efendi üstadımızın toplum için nasıl bir önem arz ettiğine bir Hadis-i Şerifle başlamak istiyorum. Hz. Ali’nin (r.) rivayet ettiğine göre “Resulullah bir gün sahabilerin yanına gelir ve ‘Ey Allah’ım halifelerime yardım et’ der.

Devamını oku...

Hz. Peygamberin Kur'an Anlayışı Çerçevesinde Kur'an-ı Kerim'i Yaşamanın Önemi

hz peygamberin kuran anlayisi cercevesinde islami yasamakHZ. PEYGAMBERİN KUR'AN ANLAYIŞI ÇERÇEVESİNDE KUR'AN-I KERİM'İ YAŞAMANIN ÖNEMİ

Hz. Peygamber (s.), hayatın tüm alanlarında insanlık için örnektir. Onun çok yönlü hayat tarzında her insan kendisi için doğru ve güzel adına herşeyi bulabilir. İnsanlığın, doğruyu ve güzeli hayat tarzı haline getirebilmesi için "kendini feda edercesine" gayret gösteren ve vakti en mükemmel bir şekilde kuşanan Hz. Muhammed (s.), insanlar için örnek ve önder olmasını Allah'ın (c.) istediği gibi Kur'an-ı Kerim'i yaşamasından almıştır. Kur'an-ı Kerim (vahiy) vasıtasıyla insanlarla iletişim kuran Yüce Allah, kullarıyla sadece bilgilendirme içerikli bir iletişim kurmamıştır.

Devamını oku...

Hazreti Peygamberin Kur'an-ı Kerim Öğretimi

hazreti peygamberin huran anlayisiHAZRETİ PEYGAMBERİN KUR’ANI-I KERİM ÖĞRETİMİ

Kur'an-ı Kerim, Hz. Muhammed’i Kur’an öğretmeni,[1] Kitabın açıklayıcısı,[2] örnek alınıp hayatının tüm boyutları öğrenilmesi gereken bir lider,[3] anlaşmazlıkları karara bağlayıp adaletle hükmeden bir hâkim[4] olarak insanlığa takdim etmektedir. Kur'an’da ifade edilen Hz. Muhammed’e izafe edilen tüm özellikler, onun eğitici ve öğretici kimliğini tanııtmaktadır.

Devamını oku...

Allah'ın Rububiyyeti ve Kur'an'ın Rab kavramının izahı

 

ALLAH’IN RUBUBİYYETİ VE KUR’AN’IN RAB KAVRAMININ İZAHI

Kur’an, itikadı açıdan insanların değerlendirmesini yapıp onları durumlarına göre çeşitli şekillerde isimlendirirken “tanrı tanımaz”; ateist insanlardan bahsetmemiştir. Dikkatli bir Kur’an taraması yaptığımızda; sordukları sorulara göre bazı insanların ateist olabileceklerini sonuç olarak çıkarabiliriz.

Devamını oku...

Kur'an-ı Kerim' de İman Kavramı - 2

KUR’ANIKERİM’DE İMAN KAVRAMI -II

Kamil imanı elde etmenin bir takım yolları vardır. Bu yolları Kur’an ve Sünnet eksenli olarak şu şekilde açıklayabiliriz:1. Allah’ın yaratmada ve emretmede teki olduğuna ve Hz. Peygamberin elçiliğine iman etmek.ii İman bakımından Allah’la elçisi arasında ve elçilerin birbirleri arasında ayrım yapmamak.iii İman etme açısından elçiler arasında ayırım yapmak suçtur. Kur’an bu ayrımı yapanlara “gerçek kafir” ifadesini kullanır. (Bkz: 4/Nisa 150-151)

Devamını oku...

Sayfa 7 / 8

BURADASINIZ Anasayfa