Dr. Mehmet Sürmeli'nin kişisel web sitesine hoşgeldiniz.

 • Full Screen
 • Wide Screen
 • Narrow Screen
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

İSLAMİ KİMLİĞİ KUŞANAN HER MÜSLÜMAN TEKBAŞINA BİR ÜMMETTİR;CEMAATTIR

e-Posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 10
ZayıfEn iyi 

"Mü’minler bireysel cemaat olma süreçlerini tamamladıklarında toplumsal ve siyasal cemeatleşme süreçlerini de başlatmış olurlar. Bu dönemler; hiyerarşik, beyatli, ahlaklı, firasetli, kadrolu, ilkeli, fıkıhlı, koordineli, projeli, planlı, hedefli, ıslahatcı ve yerine göre devrimci, çözümlü, ilmi ve takvalı bir süreçtir. Şimdi tekrar başa dönecek olursak, bu süreçlerin hiçbirini tamamlayamamış kimselere cemaat denilebilir mi? Bu şu anlama gelmemeli; “Yapacak bir şey olmadığına göre biz de kendi hâlimize bildiğimiz kadarıyla dinimizi yaşamaya bakarız.” Bu yanlış yargıya katılmak mümkün değildir. Eğer Müslümanların selameti ve inançlarının korunup etken hâle getirilmesi nebevi anlamda cemaatleşmekden geçiyorsa, bunun yapılması elzemdir. Ameli hale getirilmesi en önemli iştir.Müslüman grupların tamamı bütün çalışmalarını bir tarafa bırakarak bireysel cemaatleşmeden başlayan bu süreci siyasal cemaatleşmeye doğru taşımaları gerekir. Belki de Hz. Ömer (r.), “Cemaatsız İslam olmaz…” derken bu gerçeğe vurgu yapmıştır. İşin burasının bir daha ciddi anlamda gözden geçirilmesi ve bu bağlamda hem sözde cemaatların itikadi ve siyasi sorgulamalarının yapılması, hem de vahiy doğrultusunda cemaatleşebilmek için kimlerle, nasıl ve hangi hedeflerin tahakkukunda çalışabilirizin hayata aktarılması gerekir..."

Son Güncelleme: Cuma, 26 Eylül 2014 00:25

MUHAMMED SURESİ’NİN 19. AYETİNİN İÇERDİĞİ SÖZCÜK VE KAVRAMLAR 7. KISIM - ÖLÜMÜ TEFEKKÜR ETMEK

e-Posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfEn iyi 

 

7- ÖLÜMÜ TEFEKKÜR ETMEK

Yüce Allah, Muhammed Suresi’nin 19. ayetinin sonunda “…Allah sizin gezip dolaştığınız yeri de varacağınız yeri de bilir.” buyurmaktadır. Ayet üzerinde düşündüğümüzde varacağımız sonuçlardan biri de ölümün mutlaka gerçekleşeceğidir. Bu nedenle akıllı bir insan kendini ölümden önce hesaba çekmeli, Resulullahın tavsiyelerine uyarak ölümü sıkça düşünmeli ve ahiret için sürekli hazırlık yapmalıdır.

Son Güncelleme: Perşembe, 29 Eylül 2011 00:00

Hayatı Zikir ile Anlanlandırmak

e-Posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 4
ZayıfEn iyi 

HAYATI ZİKİRLE ANLAMLANDIRMAK

Tefsirini yaptığımız bu ayet-i kerime; müminlere kelime-i tevhide göre hayatı anlamlandırma, insan herhangi bir şekilde kulluk bilinci unutup yaratılış gayesinin dışına çıkarsa bundan dolayı istiğfarda bulunma, günahları sürekli hâle getirmeme ve her an Allahuteala’nın denetlemesi içerisinde olduğunu bilme şuurunu vermektedir. Tasavvufî düşünce bunların hepsini “zikir” olarak adlandırmaktadır.

Son Güncelleme: Perşembe, 21 Ekim 2010 02:58

ALLAH’IN VE PEYGAMBERİNİN SAVAŞ AÇTIĞI FAİZİN GÜNÜMÜZDE İMANDAN ALGIYA OLAN SEYRİ

e-Posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 6
ZayıfEn iyi 

"Banka kelimesini ağzına alırken “affedersiniz” ifadesini kullanan; “Bankanın önünden geçerken çok süratli geçin.” diyen İslami hassasiyet bugün tüketildi. Seyrü suluk için dergâha gelenlerin ve bu yolda ciddi mesafe almak için azimet mektebini tercih edenlerin cüzdanlarının içi renkli banka kartlarıyla doldu. Bir Müslüman’ın cüzdanındaki banka kartlarının değil çokluğu, bizzat varlığı onun finans kurumlarının  bir parçası olduğunun en önemli kanıtıdır. Tasavvuf ehli, Visa kartı ile alışveriş yapmanın ve kart kullanmanın yanlışlığını ve arka planındaki ekonomik ve siyasal sömürüyü bir türlü kavrayamadılar. Hâlbuki bankalar, kapitalizmin kalbidir. Buralara para bağlamak, dünya sisteminin değirmenine su taşıyarak onun ömrüne ömür katmaktır. Hem ona taze kan verip sonra da yeni bir “Medine”den bahsetmek iki yüzlülüktür."

Son Güncelleme: Perşembe, 21 Ağustos 2014 14:18

İrtidat ve Yeni Dünya Düzeni

e-Posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 4
ZayıfEn iyi 

irtidat ve yeni dünya düzeniİrtidat ve Yeni Dünya Düzeni

İrtidat; Müslüman bir kimsenin İslam dininin kurallarından birini veya tamamını inkar etmesi yahut İslam’ ın dışında bir dine girmesi veya ateist olmasıdır.

Son Güncelleme: Salı, 19 Mart 2013 14:02

MUHAMMED SURESİ’NİN 19. AYETİNİN İÇERDİĞİ SÖZCÜK VE KAVRAMLAR 6. KISIM - MURAKABE VE BASİRET

e-Posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 6
ZayıfEn iyi 

MUHAMMED SURESİ’NİN 19. AYETİNİN İÇERDİĞİ SÖZCÜK VE KAVRAMLAR 6. KISIM - MURAKABE BVE BASİRET5- MURAKABE

Murakabe kavramı Kur’an-ı Kerim’de kelime olarak kullanılmamaktadır. Fakat mana olarak murakabeyi içerisinde taşıyan bir çok ayet de vardır.

Tefsirini yapmaya çalıştığımız Muhammed Suresi’nin on dokuzuncu ayetinde de “murakabe” kavramı kelime olarak geçmemektedir. Ayette biz; “...Allah, dönüp dolaşacağınız yeri ve varıp duracağınız yeri bilir.1

Son Güncelleme: Pazar, 14 Ağustos 2011 18:15

Sayfa 1 / 3

 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »
BURADASINIZ Makaleleri